Worms Armagedon, a Wielkanoc na Chios
13:40 | Author: Al Anonymous
Grecja jest bardzo różnorodnym krajem. Północ różni się od południa, odizolowane wyspy różnią się od kontynentu. Lokalne społeczności mają swoje własne tradycje nie spotykane gdzie indziej. I tak na przykład bardzo wyróżnia się sposób świętowania Wielkanocy w Vrontados na wyspie Chios. Otóż zwyczajem wielkanocnym jest tam wojna rakietowa między sąsiednimi parafiami. Zaczyna się to o 20:00 i trwa do 12:30 wielkanocnej niedzieli. Walczą parafia św. Marka przeciwko parafii św. Marii. Około 60000 fajerwerków zostaje wystrzelonych. Jest to wojna pacyfistyczna, na której ludzie nie giną, a co najwyżej tracą rękę, czy oko.

Nikt na prawdę nie pamięta jak to się zaczęło, albo inaczej, zbyt wielu pamięta.dominują dwie wersje:

Pierwsza mówi, że w 19w, podczas okupacji Ottomanowie skonfiskowali miejskie działa w obawie przed powstaniem. Działa były używane oprócz celów obronnych do celebrowania ważnych wydarzeń, jak Wielkanoc. Gdy ich zabrakło mieszkańcy musieli zadowolić się fajerwerkami.

Druga wersja utrzymuje, że okupujący Grecję Turcy zabronili tradycyjnego świętowania Wielkanocy, więc chrześcijanie z parafii św. Marco i św. Marii postanowili udawać, że walczą ze sobą, aby trzymać z dala Turków. Zaskoczeni Turcy trzymali się z daleka, co pozwoliło świętować w kościołach zmartwychwstanie Jezusa.

Trudno mi uwierzyć w powyższe wytłumaczenia. Jako doświadczony badacz stawiam tezę, że mieszkańcy za dużo grali w Worms Armagedon. Możliwe też, ze jest to przykrywka dla jakiejś anarchistycznej organizacji. Pod otoczką tradycji szkolą swoich bojowników. Pozwala wytłumaczyć zdjęcia z demonstracji w Atenach... Zadziwiająco podobne.
Zdjęcia z Chios:


Jakby powyższego było mało, w czasie Wielkanocy mieszkańcy Corfu tradycyjnie wyrzucają z okien domów miejskich gliniane wazy na ulice. Z pewnoscio potrafią to bardzo logicznie wytłumaczyć.

Wielkanoc w Corfu:W Salonikach też nie są normalni:
, |
This entry was posted on 13:40 and is filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

9 comments:

On 28 września 2010 17:33 , poczta@ogrecji.com pisze...

Proponuję wymianę linkami ze stroną: http://ogrecji.com

 
On 15 stycznia 2011 01:03 , anilek25 pisze...

fajny blog fajnie się czyta, dopiero zaczynam ale na pewno będę śledzić, dopięłam już link do siebie:)

 
On 13 września 2012 00:56 , michal pisze...

Bardzo fajny blog. Aż z przyjemnością wspominam mój 2002 rok w Grecji http://paraprawo.pl/category/greacja02/

 
On 13 września 2012 02:47 , Michał pisze...

Na wyspie Chios bywam od lat. Spędziłem tam i Wielkanoc i Boże Narodzenie z Nowym Rokiem i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej gdy Grecja triumfowała.
Moja "meta" to wioska Vessa i mieszkanie w starym, kilkusetletnim domu z kamienia. Do tawerny chodziłem uliczką w tunelu a dwie skłócone włąścicielki dwóch (jedynych zresztą ) lokali dzieliła ... ławka parkowa (przesuwana).
Mam mnóstwo niezłych fotek z tych pobytów. Będa one umieszczone na mojej stronie w Galerii "Chios" opatrzone rokiem ale w przyszłym miesiącu, więc zapiszcie, proszę , nazwę mojej strony. Teraz jest już kilka galerii foto i na razie opowiadania o podróży do Turcji i Czechosłowacji ... ale z lat 1972 i 1975.
Zapraszam

 
On 17 września 2012 15:46 , anagennisi pisze...

Nieco z innej beczki, ale zapraszam na stronę o lidze greckiej - greckapilka.cba.pl

 
On 5 czerwca 2013 17:14 , Kasia pisze...

Grecja jest boska!

 
On 31 lipca 2013 00:07 , Kacper Mystkowski pisze...

Musi być tam bardzo ciekawie.

Kultura

 
On 17 maja 2016 14:01 , Molo pisze...

Piękny zwyczaj, bardzo efektowny. Myślę, że pierwsza wersja tej historii jest bardziej prawdopodobna.

 
On 18 maja 2016 16:13 , Pissra pisze...

Είμαστε μια ομάδα ιδιωτών επενδυτών με πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας στον τομέα του δανεισμού και των επενδύσεων. Είμαστε παρέχοντας όλα τα επιμέρους δάνεια σε όλους τους τομείς των € 5.000 έως € 5.000.000. Μπορείτε να ορίσετε την περίοδο αποπληρωμής και το επιτόκιο είναι 2%. Το πλεονέκτημα με εμάς είναι ότι μπορείτε να πάρετε το δάνειό σας μέσα σε 24 ώρες και θα αρχίσουν να πληρώνουν από τον τέταρτο μήνα μετά τη λήψη του δανείου. Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail: lavignedupuit@gmail.com