Na terenie kampusu największego uniwersytetu w Grecji,
Arystotelesa w Salonikach, znajduje się darmowa stołówka. Korzystają z niej głównie studenci tej uczelni oraz znajdującego się po drugiej stronie ulicy dużo mniejszego
Uniwersytetu Macedonii. Poza tym kilka procent stanowią imigranci z czarnego lądu. Klimat jest całkiem międzynarodowy, ponieważ jada tam również zdecydowana większość
Erasmusów. Siedząc w mniejszych grupkach posługują się swymi lokalnymi językami, natomiast językiem uniwersalnym jest angielski. Jadalnia jest ogromna. Prócz miejsca widocznego na poniższych zdjęciach, we wtorki i czwartki otwarty jest dodatkowo drugi budynek (bo w te dni serwują mięso na obiad :) ). Podają obiady i kolacje, od poniedziałku do piątku. Dania są zazwyczaj skromne (zależnie od dostępnego budżetu), składające się zazwyczaj z chleba, deseru, dania właściwego. Co ciekawe jadalnia nie korzysta z państwowych dotacji, a finansowana jest całkowicie z pieniędzy greckiego kościoła prawosławnego. Bravo!
8 comments:
Cieszę się, że trafiłam na ten blog - marzy mi się mieszkać w Grecji - na razie tylko marzy więc z tym większą przyjemnością poczytam o codziennym życiu w Salonikach.
z ciekawości-stołówka jest tylko dla studnetów?:)
Tak jak napisałem: "Korzystają z niej głównie studenci tej", ale nie tylko. ;)
Witam!
Mam kilka pytań odnośnie studiowania w Grecji.
Jak wygląda system szkolnictwa wyższego w Grecji? (proces boloński, publiczne-prywatne etc.)
Jakie są obowiązki studenta? Czy są jakieś organizacje studenckie?
Jakie warunki trzeba spełnic żeby rozpocząc studia (I stopnia, II stopnia, doktoranckie, podyplomowe)?
Sposoby finansowania studiów.
Jakie dokumenty trzeba przedłożyc (i komu) - opłaty, czas oczekiwania na decyzję, terminy?
Koszty utrzymania, możliwości zarobkowania... podczas studiów w Grecji?
Jakie instytucje służą pomocą, gdzie się mieszczą, jakiej pomocy można oczekiwac.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek informację!!
Na większość pytań nie znam odpowiedzi, ale spróbuje odpowiedzieć, potwierdź jednak to co odpisuje, bo nie daje gwarancji prawdziwości słów.
1. "Jak wygląda system szkolnictwa wyższego w Grecji? (proces boloński, publiczne-prywatne etc.)"
TAK
2. "Jakie są obowiązki studenta? Czy są jakieś organizacje studenckie?"
Nic nie wiem o wyrzucaniu ze studiów, w czasie sesji jest jedno podejście, można powtarzać przedmioty co rok lub semestr, zależnie od specjalności. Edukacja jest darmowa, powtarzanie również. Nie ma limitu wieku. Organizacji jest dużo, zarówno politycznych jak i poza (ISTE, AIESEC, ERASMUS, kluby sportowe, teatralne i inne)
3. "Jakie warunki trzeba spełnić żeby rozpocząć studia (I stopnia, II stopnia, doktoranckie, podyplomowe)?" Trzeba posiadać dyplom poprzedniego stopnia uznany przez ministerstwo edukacji Grecji i zostać przyjętym na podstawie systemu oceniającego (punkty za egzamin coś jak maturalny przy 1 stopniu) - czyli mieć ocenę lepszą niż ci którzy się nie zakwalifikowali
4 "Sposoby finansowania studiów." - publiczne darmowe, prywatne nie. Darmowe studia są bardziej darmowe niż w Polsce bo nie trzeba płacić za poprawki, książki, jedzenie.
5. "Jakie dokumenty trzeba przedłożyć " Tu coś może jest: http://www.athens.polemb.net/index.php?document=106
6. "opłaty" Zgaduje, że w 300euro się wyrobisz
7. " czas oczekiwania na decyzję," myślę, że trzeba rok to maksymalnie od rozpoczęcia rozpoznawania ważności dyplomu
8. "terminy?" zajrzyj na strony uczelni wyższych i ministerstw: http://www.doatap.gr/en/tertiary.php
9. "Koszty utrzymania" W Salonikach myślę, że 200euro aby nie umrzeć, 400euro, aby żyć. Więcej możesz przeczytać w jednym z przyszłych artykułów
10. "możliwości zarobkowania" - zależnie od kierunku studiów (ile czasu pochłaniają laboratoria) i raczej bez znajomości Greckiego nikłe. Ze znajomością nie powinno być dużego problemu dorabiać gdzieś wieczorami w jednym z wielu pabów.
11. "Jakie instytucje służą pomocą, gdzie się mieszczą, jakiej pomocy można oczekiwac."
Ambasada - Ateny (mało pomagają)
doatap - Ministerstwo od uznawania dyplomow w Grecji
Pytaj też w ambasadzie Grecji w Warszawie.
Zorientuj się co można studiować po Angielsku jeśli nie znasz Greckiego, bo być może nie ma nic ciekawego dla ciebie. Czemu pytasz o wszystkie poziomy studiów na raz :)
siema czy Ty studiujesz w Grecji ??
jeśli tak to ja w zasadzie też bym chciała i mniej więcej wiem już co powinnam zrobić aby ziścic moj plan tylko moze moglbys mi pomoc jesli tam studiujesz w takich kwestiach od czego tak na prawde trzeba zaczac tak krok po kroku i przetlumaczone świadectwo maturalne czy po prostu ukonczenia szkoly sredniej i czy z 3 klasy czy z 2 i 3 i w zasadzie czy to ma zrobic jakis tłumacz przysięgły ? i do kogo kierowac prosbę o stypendium i czy w ogole ja sama jako jednostka bez wsparcia uniwerku mojego mogę sie ubiegac o przyjęcie na studia w grecji !
aniagdn@poczta.onet.pl
Studiowałam w Grecji 7 lat temu, z sentymenetm czytam ten artykuł i wspominam Erasmusowe towarzystwo. To było fanastyczne doświadczenie, polecam wszystkim :)Polecam też film Okruchy Życia o studentach Erasmusa.
Też jestem na etapie wyboru studiów, ale raczej zagranicę się nie wybiorę. Planuję składać papiery na wydział zdrowia publicznego na uczelni warszawskiej https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zdrowie-publiczne-i-stopnia/ . Liczę że uda się dostać