Kościół katolicki w Salonikach
01:11 | Author: Al Anonymous
W Salonikach znajdują się 3 kościoły katolickie. Najpopularniejszy to "Katedra Maryi dziewicy niepokalanego poczęcia" znajdujący się kilka minut od słynnej ulicy Aristotelous (Frangon 19). Zbudowany w 1740 przez Jezuitów, w 1774 przejęty przez Ojców Lazarytan. Kilkukrotnie przebudowywany, ulegał zniszczeniu z powodu wojny i pożarów. Ostatni remont odbył się w 2008 przez co można podziwiać stylowy gmach w pełnym blasku.

Co ciekawe za ołtarzem znajduje się posąg św. Maryi miast zwyczajowego krzyża. Krzyż wraz z tabernakulum znajduje się w nawie bocznej. Obrzęd różni się nieznacznie od polskiego. W czasie mszy ludzie unoszą ręce do góry, niekiedy chwytając się wzajemnie. Komunia święta podawana jest z winem przez zamoczenie opłatka w kielichu. W końcu czego jak czego, ale wina w Grecji nie brakuje i żałować go parafianom byłoby po prostu grzechem.

Msze niedzielne odbywają się dwa razy dziennie, w różnych językach:
  • 10:00 Msza po Grecku
  • 19:00 (18:00 zimą) Msza po Angielsku

Na porannej mszy greckiej, część czytań odbywa się również po włosku. Z trzech księży odprawiających mszę, dwóch jest Włochami. Większość wyznawców to europejczycy, spotkać można też kilku Polaków - w sumie ponad 100 osób. Po mszy, na zakrystii organizowane są spotkania przy ciasteczku i kawie. Ciekawostką jest, że trzech z czterech ministrantów to dziewczyny.

Msza wieczorna - po angielsku, różni się nieco od porannej. Nie ma ministrantów, za ołtarzem radzi sobie jeden ksiądz - Filipińczyk z poczuciem humoru. Miast muzyki organowej, granej na mszy porannej, są bębny i gitara. 90% wyznawców to murzyni. Pozostali to imigranci z Azji i mniejszość Europejska. Z racji dominacji ludności czarnoskórej liturgia czerpie z tradycji Afrykańskiej. Większość kobiet siedzi z przodu, oddzielnie od swych mężczyzn. Murzyni dużo więcej wagi przykładają do śpiewu i kontaktu fizycznego podczas zwyczajowego przebaczania nawzajem grzechów. Wygląda to tak, jakby za słowo honoru postawili sobie podać ręke każdemu w zasięgu ławki.

Podczas obu mszy dostępne są wydruki z porządkiem mszy, tekstem czytań i pieśni. Drugi kościół w Salonikach położony jest dalej od centrum, dlatego nie miałem okazji odwiedzić. Trzeci jest nieczynny.

W Atenach parafia katolicka jest dużo bardziej rozwinięta. Polacy mają nawet własną mszę w ojczystym (bądź matczynym) języku. Jest to jednak temat na kolejny artykuł, którego nie zamierzam w najbliższym czasie rozwijać. http://www.parafiachrystusazbawiciela.com/


brama wejściowa (po lewej zwyczajowy malunek Grecki)


msza wieczorna


jak widać, w kościele są nie tylko murzyni


w oddali widać zielonego księdza z Filipin


eucharystia znajduje się w nawie lewej


kościół niegdyś z najlepszymi organami w Macedonii obecnie radzi sobie jak widać.


zbliżenie


ołtarz - figura Maryi, patronki (?) kościoła w centrum


pancerny konfesjonał (po drugiej stronie jest drewniany)


zdjęcia zaczynają się powtarzać (naciśnij przycisk wstecz)


jest godzina 19:00, ludzie powoli wychodzą


dla odmiany pobliski gmach, prawdopodobnie opery


znajdź na zdjęciu kościół katolicki


msza poranna


różni się też od wieczornej słońcem w oknach


ΕΣΜΑΤΑ - śpiewnik


ludzie wychodzą z mszy porannej


plan


brama wciśnięta między kamienice


widok od bramy


na zakrystii częstują ciasteczkiem
|
This entry was posted on 01:11 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

1 comments:

On 5 listopada 2022 22:21 , Anonimowy pisze...

A gdzie są pozostałe kościoły katolickie?