Poradnik - część 3 - Studia w Grecji
18:51 | Author: Al Anonymous
Wiem, że dla większości ludzi rządnych rocznego pobytu w Grecji studia to nie jest rozwiązanie, bo:
  1. Nie mają ochoty studiować.
  2. Nie znają Greckiego.
  3. Śmią wątpić w uzyskanie dyplomu w ciągu roku.
Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup być może zaciekawi cię jak wygląda tu system studiów. Jeśli kilka lat to za długo, zawsze można zadowolić się oprawionym w ramkę, oficjalnym pismem skreślenia z listy studentów. Jeśli nie myślisz o niczym innym jak o studiach w kraju słońca to ten tekst jest zdecydowanie dla ciebie. Studiowanie w słonecznej Grecji dla wielu osób może wydawać się kuszące (tym bardziej, że możliwe dla obywateli UE za darmo). Niestety to wyzwanie wymaga znajomości języka greckiego, bowiem jest to język wykładowy na wszystkich uczelniach. Tylko na niektórych kierunkach istnieje możliwość wyboru niektórych przedmiotów wykładanych po angielsku, poza tym jeśli dobrze zrozumiałem jest to warunek podstawowy aby zostać dopuszczonym przez ministerstwo (patrz linki na dole)

FORMALNOŚCI

Pobyt dłuższy niż 90 dni powinien być zalegalizowany. Student musi zgłosić się w ciągu 10 dni od przyjazdu na policję do wydziału ds. cudzoziemców. Z doświadczenia wiem, że przepis nie jest egzekwowany i nie należy się tym zbytnio przejmować.

Rejestracja
Studenci przyjeżdżający na stypendium naukowe muszą się zarejestrować na uczelni greckiej. Otrzymują wtedy legitymację studencką, która uprawnia do korzystania ze stołówki akademickiej (w Salonikach nikt nie sprawdza legitymacji), zniżek w komunikacji miejskiej (w Salonikach uprawnia do przejazdu za 0,25 euro vs. 0,5 euro normalnego biletu) oraz tańszych wejść do wielu muzeów i innych interesujących miejsc (uprawnia do tego legitymacja studencka dowolnego uniwersytetu UE). Studenci otrzymują także książeczkę zdrowia pozwalającą na bezpłatne korzystanie z usług medycznych.

W celu dokonania rejestracji student musi posiadać przy sobie:
  • aktualny paszport lub dowód osobisty do wglądu;
  • kopię paszportu lub dowodu osobistego do
    pozostawienia;
  • zaświadczenie z uczelni greckiej o przyjęciu
    na studia;
  • potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ,
    czyli druk E-111;
  • wypełniony wniosek o wydanie wizy;
  • zdjęcia.
Wydanie wizy pobytowej kosztuje ok. 1 euro.




Język
Obcokrajowcy nie mogą studiować w Grecji bez zgody greckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do jej otrzymania konieczna jest znajomość nowogreckiego udokumentowana odpowiednim certyfikatem. Cudzoziemcy nieznający języka mogą zapisać się na kurs językowy organizowany przez greckie uczelnie i potem zdawać testy. Jeśli dobrze zrozumiałem tekst z ministerstwa dostępny w linkach na dole, można też zacząć studia i przystąpić do egzaminu z nowogreckiego rok później. Co się stanie jak oblejesz? Pewnie ładna ramka o której wspomniałem wcześniej.

Egzaminy przeprowadzane są przez uniwersytety w Atenach i Salonikach:

University of Athens - www.uoa.gr
University of Thessaly - www.uth.gr

Podstawowym językiem wykładowym na greckich uczelniach jest grecki. Istnieje jednak możliwość wyboru niektórych przedmiotów wykładanych po angielsku.

REKRUTACJA

Co roku minister edukacji określa limity przyjęć na studia, które obowiązują na wszystkich uczelniach. W przypadku, gdy zgłosi się za duża liczba chętnych na rekrutacja przeprowadzana jest na podstawie świadectw ukończenia szkoły średniej (Apolitirio Eniaiou Lykeiou) i ocen uzyskanych podczas nauki.

Na świadectwie ukończenia szkoły średniej 30% ocen to wyniki egzaminów zdawanych w klasie drugiej, a pozostałe 70%, to wyniki uzyskane w klasie trzeciej. Wszystkie egzaminy przeprowadzane w szkole średniej mają rangę państwowych.

Jeśli chcesz studiować w Grecji, musisz najpierw złożyć podanie do greckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Spraw Religijnych. Wymagane jest świadectwo ukończenia szkoły średniej. Dokumenty przetłumaczone na język grecki nale ży złożyć od 1 do 10 sierpnia. Formularz aplikacyjny znajdziesz w internecie na stronie: www.ypepth.gr.

Egzaminy na studia
Jedynie na niektórych kierunkach specjalistycznych przeprowadzane są dodatkowo egzaminy wstępne. Dotyczy to przede wszystkim uczelni, na których wymagane są szczególne umiejętności i predyspozycje do jakiejś dziedziny - np. języki obce, nauki ścisłe czy sport.

Odmienne zasady rekrutacyjne obowiązują na Uniwersytecie Otwartym, gdzie zamiast egzaminów odbywa się losowanie studentów (nie mam pojęcia o czym mowa).

PROGRAM NAUKI

Nauka w Grecji odbywa się na trzech rodzajach uczelni:

Uniwersytetach (AEI) :
Licencjat trwa zazwyczaj 4 lata. Studia inżynieryjne, dentystyczne, farmacja, farmakologia, organomia leśnictwo i sztuka trwają 5 lat (240E.C.T.S - 300E.C.T.S ISCED 5A). Medycyna trwa 6 lat. Studia magisterskie to od 1 do 2 lat, doktoranckie od 3 do 6. Mało komu udaje się skończyć w podanym czasie, zazwyczaj studenci kończą 1 rok, 2 lata później.

Instytucjach technicznych (TEI):
Nauka trwa zazwyczaj 4 lata, gdzie ostatni pół roku to obowiązkowa praktyka. Mają niższą renomę od uniwersytetów, zazwyczaj są mniej teoretyczne, kończą się uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów.

Kolegia:
Prywatne szkolnictwo wyższe jest w Grecji zabronione przez konstytucje, przez co od 2009 wszystkie szkoły prywatne współpracujące z uniwersytetami zostały przemianowane na kolegia. Powstały Laboratoria Wolnych Studiów (Ergastiria Eleutheron Spoudon), często jako franchising zagranicznych uniwersytetów , czasem organizacje non-profit reklamują się jako prywatne szkoły wyższe Np.: New York College, BCA Business College of Athens, ALBA Graduate Business School, University of Wales, Bangor, Mediterranean College, Deree College, etc. Dyplomy ukończenia kolegium, nie są uznawane przez państwo, za równoważne ukończeniu greckich studiów wyższych.

Rok akademicki
Rok akademicki podzielony jest na dwa semestry i rozpoczyna się 1 września. W każdym z semestrów musi być przynajmniej 13 pełnych tygodni zajęć.

Sesja egzaminacyjna
Studenci zdają egzaminy końcowe podczas sesji egzaminacyjnej, która trwa trzy tygodnie. Do każdego egzaminu można podchodzić raz podczas sesji (sic!). Powtarzanie jest darmowe, przez co studenci nie mają motywacji kończyć studia w planowanym czasie.

Poziomy szkolnictwa wyższego
Grecki system szkolnictwa wyższego składa się z dwóch poziomów (system boloński):

Poziom undergraduate
Ukończenie pierwszego poziomu jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu bachelor. Czas trwania studiów na poziomie undergraduate to przynajmniej 8 semestrów nauki.

Poziom postgraduate
Kontynuacją studiów na poziomie undergraduate są studia na poziomie postgraduate, których ukończenie daje tytuł MDE, równoważny ze stopniem magistra. Warunkiem niezbędnym, aby dostać się na studia postgraduate jest dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Czas trwania studiów na poziomie undergraduate (uniwersyteckim), uzależniony jest od kierunku i specjalności studiów i wynosi od 8 - 12 semestrów.

Niektóre z programów nauczania oprócz przedmiotów obowiązkowych, obowiązkowych wybieralnych i wybieralnych wymagają od studentów odbycia zawodowej praktyki przez co najmniej 6 miesięcy.

PRAKTYCZNE PORADY

Opłaty za studia
Studia w Grecji są bezpłatne. Dodatkowo wśród studentów rozprowadzane są za darmo podręczniki akademickie. Studenci w zależności od zamożności mają prawo do darmowego wyżywienia, a nawet w przypadku bardzo ciężkiej sytuacji materialnej do darmowego mieszkania.

Mieszkanie
Niektóre greckie uczelnie pomagają studentom obcokrajowcom w znalezieniu mieszkania. Cześć studentów mieszka w akademikach, jest to tańsza forma, średnio cena za miesiąc wynosi od 120 do 200 euro. Studenci z zagranicy muszą się liczyć z faktem, że domy studenckie w Grecji nie mają najwyższego standardu. Wynajęcie mieszkania na mieście to ok 200 euro. (patrz poradnik: http://rok-w-grecji.blogspot.com/2010/01/poradnik-czesc-2-mieszkanie.html )

Najpopularniejsze uczelnie wyższe w Grecji:
University of Athens - www.uoa.gr
National Technical University of Athens - www.ntua.gr
Aristotelio University of Thessaloniki - www.auth.gr
Athens University of Economics And Business - www.aueb.gr
Agricultural University of Athens - www.aua.gr
School of Fine Arts - www.asfa.gr
Panteio University of Social And Political Sciences - www.panteion.gr
University of Piraeus- www.unipi.gr
University of Macedonia - www.uom.gr
University of Patras - www.upatras.gr
University of Ioannina - www.uoi.gr
Demokritos University of Thrace - www.duth.gr
University of Crete - www.uch.gr
Technical University of Crete - www.tuc.gr
University of Aegean - www.aegean.gr
Ionian University - www.ionio.gr
University of Thessaly - www.uth.gr
Charokopio University of Home Economics - www.hua.gr

Formalności ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej i Spraw Religijnych.:
http://www.athens.polemb.net/index.php?document=106
http://www.ypepth.gr/docs/biblallodapon_1_16.pdf (11 strona)

Informacje dla studentów z zagranicy na Uniwersytecie Aristoteli:
http://www.auth.gr/students/info/allodapoi/index_en.html

Istnieje możliwość ubiegania się o stypendium:
Stypendia w Grecji www.iky.gr
Instytut Pedagogiczny www.pi-schools.gr
Grecka Fundacja Stypendialna www.ekepis.gr/site
Narodowe Centrum Akredytacji Kształcenia Ustawicznego www.oeek.gr

Źródła:
http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=194&pok=5703
http://www.hrc.pl/index.php?dzid=167&did=1323&part=9
http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Greece
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_research_institutes_in_Greece

Ambasada Grecji w Polsce:
Ambasada Grecji
ul. Górnośląska 35
00-432 Warszawa
tel. (22) 622 94 60
e-mail: embassy@greece.pl
www: www.greece.pl

Ale kto chciałby studiować w Grecji, jeśli są takie studia w Polsce:


.
|
This entry was posted on 18:51 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

10 comments:

On 19 marca 2017 18:40 , Anonimowy pisze...

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać się na studia do Grecji? Czy mam szansę dostać się nieznając greckiego? Wiem, że można odbyć "preparatory year", jednak nie wiem, czy wtedy nie jest ciężej zostać przyjętym na studia. Co biorą pod uwagę przy rekrutacji?

 
On 10 sierpnia 2017 13:33 , Julita pisze...

Ja też bardzo chciałabym spróbować studiów za granicą. Na razie zaczynam zastanawiać się nad Włochami bądź Hiszpanią. Chociaż Grecja, to też ciekawy kierunek, którym może bardziej się zainteresuje. Świetny blog, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy!

 
On 12 grudnia 2017 14:09 , klotylda pisze...

Świetna sprawa, byłoby super studiować w takim kraju jak Grecja :) Sama niedawno przeprowadziłam się do innego miasta, by rozpocząć tu studia. Właśnie szukam mieszkania wrocław, także jakby ktoś miał jakieś informacje na temat dobrych ofert, to będę bardzo wdzięczna!

 
On 17 lutego 2019 18:53 , Adrian Pawlak pisze...

Za granicą bardzo przydaje się dobra znajomość języka obcego. Jedną z najlepszych metod nauczania są wg. mnie indywidualne kursy językowe, które są przeważnie organizowane przez różne szkoły https://lincoln.edu.pl/. Zaletą takich kursów jest to, że odbywają się w małych grupach. Nauczyciel może dzięki temu poświęcić więcej czasu poszczególnym uczniom. W ten sposób nauka języka jest szybka oraz efektowna.

 
On 30 marca 2019 11:25 , Daniel Pawski pisze...

Zawsze język grecki wydawał mi się bardzo trudny do nauczenia. Dlatego zdecydowałem się na podjęcie nauki języka hiszpańskiego. Dzięki specjalnej aplikacji https://www.jezykiobce.pl/hiszpanski/1099-ifiszki-hiszpanski-aplikacja-mobilna.html mogę się go uczyć praktycznie wszędzie.

 
On 27 czerwca 2019 11:49 , Studia Kraków pisze...

Moja znajoma studiowała w Grecji i była bardzo zadowolona. Z tym że była tam na zasadzie wymiany Erasmus. Studia w Grecji wyglądają trochę inaczej jak w Polsce, lecz może to być ciekawe doświadczenie :)

 
On 6 czerwca 2020 16:37 , Unknown pisze...

Moja corka ma 2 obywstelstwA w tym 1 greckie czy zdajac mature w Polsce moze studiowac bezplatnie w Grecji??

 
On 14 czerwca 2020 15:22 , Anonimowy pisze...

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

 
On 16 lipca 2020 23:45 , saska pisze...

Nawet jak ktoś nie planuje studiować za granicą to i tak warto poczytać, dowiedzieć się jak taka nauka wygląda. Ja póki co nigdzie się nie wybieram za granicę. To co planuję to studia na https://www.ssw-sopot.pl/wzornictwo/ . Właśnie tutaj znalazłam kierunek zgodny z moimi zainteresowaniami. Też słyszałam o wysokim poziomie kształcenia.

 
On 26 czerwca 2021 00:27 , Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie pisze...

Bardzo fajna opcja studiowania zagranicą. JA nie wiem czy będę miała taką możliwość