Ciekawostki o Grecji
13:32 | Author: Al Anonymous
 1. Nazwę Grecja wprowadzili Rzymianie. Mieszkańcy Grecji zarówno w starożytności, jak i dzisiaj nazywają siebie Hellenami, a kraj swój Helladą, od mitycznego przodka Greków - Hellena.
 2. Grecja dała nazwę Europie – pochodzi ona od imienia słynącej z urody bogini greckiej, porwanej przez Zeusa pod postacią byka.
 3. Grecki jest najbogatszym językiem, operuje największą liczbą słów. To także najstarszy język UE, podobnie , jak grecka cywilizacja.
 4. Akropol – wzgórze, które koniecznie trzeba zdobyć. Akropole, czyli „górne miasta”, w starożytności były powszechne. Ten ateński jest najsłynniejszy na świecie.
 5. Olimp – 2917 m n. p. m. stopa człowieka dotknęła go dopiero w 1913 r. Wcześniej rezydowali tu wyłącznie bogowie. Od 1937 r. jest to park narodowy.
 6. Olimpia – w 776 r. p. n. e. odbyły się tu pierwsze igrzyska olimpijskie.
 7. Homer – jest autorem pierwszych arcydzieł literatury europejskiej – „Iliady” i „Odysei”.
 8. Henryk Schliemann – archeolog – amator , który zaufał słowom Homera i odkopał ruiny Troi i Myken.
 9. Meteory – to „zawieszone w powietrzu” klasztory na skałach z piaskowca na wysokości ponad 530 m.
 10. Korynt i Kanał Koryncki – miasto jest głównym ośrodkiem wytwarzania rodzynek „koryntek”. Kanał koryncki, otwarty w 1893 r. ma 23 m szerokości, łączy Morze Egejskie z Jońskim.
 11. Plaka (w Atenach) – to labirynt uliczek ze sklepami z pamiątkami i restauracjami.
 12. Nie obowiązują tu żadne godziny pracy sklepów, między 13 a 17 miasta są wymarłe, bo trwa sjesta, czyli wielka przerwa na odpoczynek.
 13. Grecja to kraj tawern, w których uwielbiają spędzać czas zarówno Grecy, jak i turyści.
 14. Grecy najrzadziej spośród Europejczyków zapadają na choroby układu krążenia i zawały serca. Powód – grecka kuchnia uważana jest za jedną z najzdrowszych w Europie – dużo ryb, świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek.
 15. Oliwki – dodaje się je niemal do wszystkich potraw, dzięki rozległym gajom oliwnym Grecja jest jednym z największych światowych eksporterów „płynnego złota”
 16. W Atenach, prowadząc samochód w stroju kąpielowym, ryzykujesz utratę prawa jazdy.
 17. W Grecji mężczyzna spóźniający się do pracy może usprawiedliwić się, twierdząc, że kochał się z żoną. (muszę to jeszcze gdzieś potwierdzić ;)
|
This entry was posted on 13:32 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

6 comments:

On 16 maja 2010 17:05 , Anonimowy pisze...

dzięki za rozwiązanie zad grupowego:)

 
On 5 września 2011 16:43 , Anonimowy pisze...

czy te ciekawostki na pewno są dokładnie sprawdzone i prawdziwe?

 
On 11 marca 2012 18:58 , Anonimowy pisze...

CZY TO WSZYSTKO PRAWDA, SZCZERA PRAWDA?

 
On 13 września 2012 20:17 , Anonimowy pisze...

nie, w markecie licencje wykupił

 
On 28 kwietnia 2013 16:36 , Robert Surma pisze...

Co do nazwy "Grecja" to sprawa jest bardziej skomplikowana. Słowa tego używa Arystoteles. Być może Grecy byli jednym z plemion Hellady. Ale sprawa nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta i pozostaje tajemnicą.

 
On 7 kwietnia 2015 12:29 , Anonimowy pisze...

dzięki:) a i tysiące słów angielskich pochodzą właśnie z greckiego :)